MURAT ÖZER

murat ozer 1986 yılında İstanbul’da doğan sanatçı, ailesinin mensup bulunduğu sanat hayatı ile küçük yaşta tanışma fırsatı bulmuş, erken yaşlarından itibaren çıraklık amacı ile nakkaşlık ve restorasyon ekiplerinde çalışmıştır. Klasik el sanatları ile birlikte müzik ile de ilgilenen sanatçı ilk olarak piyano eğitimi almıştır. Tasavvuf müziği ile tanışmasıyla birlikte bu alanda yoğunlaşmaya başlayan Özer, vurmalı sazlara yönelmiş ve uzmanlığını bu alanda geliştirmiştir. Daha sonra birçok solist ve grup ile yurt içinde ve dışında 200’ün üzerinde konsere imza atmıştır. Akademik eğitim hayatı da bu tarihten sonra Yeditepe Üniversitesi Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümünde devam etmiştir. Bu esnada Yakın Dönem Tasavvuf Tarihi ile ilgilenen sanatçının hakemli ve yayın kurullu birçok dergide yazıları yayınlanmıştır.

Tasavvufi konularda daha çok kültürel unsurlara yönelen Özer, bu tarihten itibaren İstanbul’da Tasavvuf Kıyafetleri Kültürü ile ilgili bir çalışmaya başlamıştır. Bugün hâlen devam eden bu çalışma kapsamında oldukça kıymetli bir arşiv ve envanter oluşturmuştur.

Son dönemde daha çok müzik yaşamına devam eden sanatçı, ilk kişisel albümü olan “Kardeşçe” projesini dinleyiciler ile buluşturma fırsatı bulmuş, daha sonra ise Türk müziğinde tedavi teknikleri ile ilgili yayımlanan “Relaxation Music with Turkish Instruments” adlı bir çalışmada sanat danışmanı olmuştur. Ayrıca aynı projede bir de kişisel albümü yer almaktadır. Kültür sanat konusunda son yıllardaki faaliyetleri arasında Kadimsanat Grubu projesi en uzun soluklu niteliktedir.

Klasik anlamdaki kültür sanat faaliyetlerine danışmanlık yapmakta olan bu sanat grubu ile çeşitli projelerde sanat yönetmenliği yapma fırsatı bulmuştur. Bu projelerden “Şâh Hüseyn’in Firkatiyle Yas Yaraşır Dervişe” projesi “Akustik Müzik” etiketi ile albüm çalışması olarak yayımlanmıştır.Sanat yönetmenliği yaptığı grubun üzerinde çalıştığı projelerden birisi de Kazasker Mustafa izzet Bienali projesidir. Özer, bu projenin genel sanat yönetmenliğini üstlenmektedir. 2007 yılında Âyan Musiki Topluluğu’nu kuran sanatçı “Sırr-ı Yûnûs” isimli müzikal konserler dizisini hâlen devam ettirmektedir. Bu proje kapsamında yüze yakın konsere imza atılmıştır. Çini ve hat sanatçılarına tasarım danışmanlığı yapan sanatçı, profesyonel olarak bir müzayede şirketinde sanat danışmanlığı da yapmaktadır. Sanatçının uzun soluklu bir aile tarihi çalışması olan Morevîler isimli kitabı'ndan başka Güldeste-i Hazret-i Nureddîn ve Eyüpte Gelenekli bir Sanat Mahfili Sertarikzâde Tekkesi isimli çalışmaları bulunmaktadır.